środa, 9 sierpnia 2017

Crawford Lake Conservation Aera

Crawford Lake Conservation Area to położony niedaleko Milton kompleks złożony ze zrekonstruowanej wioski Iroquoian (XV w), okalających ją pieszych tras krótszych i dłuższych, a także dość ciekawego jeziora, o którym wspomnę później.

Wizytę polecam zacząć od Visitor Center - zaopatrzyć się w różne mapki, o ile wybieramy się na szlak i zapoznać się z krótkim filmikiem pokazującym historię miejsca.

Wioska składa się z 3, a w zasadzie to z dwóch tzw. Longhouses i muzeum. A właśnie - zwiedzamy sobie i nagle widzę wmontowane w ten trzeci longhouse drzwi z metalową rączką i ramą, myślę sobie - nie no, przegięli, pasuje to to jak kwiatek do kożucha! Kto to wymyślił! A tu okazuje się, że to całkiem fajnie zaprojektowane wnętrze wystawowe! Świetny projekt architektoniczny, cały z drewna, klimatyzowany i w ogóle wow, z zewnątrz niczym nie różniący się od reszty.

Nieopodal jest jeziorko meromiktyczne - cóż to takiego? Najczęściej jeziora mają trzy warstwy wód, które mieszają się ze sobą - natomiast to jezioro, ma tych warstw tylko dwie - w zasadzie niemieszalne. Wody mieszają się tylko w obrębie jednej warstwy, co doprowadza do tego, iż ta dolna warstwa nie ma odpowiedniej ilości tlenu. W związku z tym, wszystko co do takiego jeziora wpadnie - zostaje prawie nienaruszone. Jednym słowem - niezła kronika na dnie. Do tego, jezioro jest bardzo głębokie, co dodatkowo utrudnia dostęp tlenu.

Podczas tej wizyty, zrobiliśmy dwie krótkie trasy - niebieską i czerwoną
Niebieską (ok. 1,4 km, Crawford Lake trail) obejdziemy całe jezioro idąc po wygodnej, drewnianej kładce - świetnie przystosowanej do wózków dziecięcych, co jakiś czas można przysiąść na ławeczce i poobserwować przyrodę.

Czerwona, nieco dłuższa (1,5 km, Woodland trail) wiedzie przez las bogaty w ptaki, więc warto zabrać lornetkę.

Poza tymi szlakami, jest jeszcze kilka innych, ale te zostawiliśmy na inny raz, bo z pewnością tam wrócimy.

Dodatkowo dochodząc do powyższych dwóch szlaków z Visitor Center, po drodze mamy trasę Hide and Seek podczas której spotkamy drewniane rzeźby zwierząt zagrożonych.

Trasy można również pokonać zimą na nartach!

P.S. Wioska aktualnie jest konserwowana, więc okresowo mogą pojawić się jakieś konstrukcje remontowe - zakończenie prac przewidywane jest w marcu 2018.

Park Details

Bilety:
Dorośli: $7,50
Seniorzy: $6,50
Dzieci 5- 14: $5,25
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz