środa, 8 lutego 2017

Ciąża część I: Przygotowania do ciąży

Kiedy podejmiemy decyzję by powiększyć rodzinę, dobrze jest poinformować o tym naszego Family Doctor. Oprócz życzeń powodzenia, dostaniemy skierowanie na podstawowe badanie krwi, zalecenie by zaopatrzyć się w kwas foliowy (folic acid), suplementować witaminę D i spożywać dużo produktów bogatych w wapń. Lekarz przypomni nam także by ograniczyć do zera alkohol i zrezygnować z palenia.
Zostaniemy też spytani o naszą ostatnią cytologię (pap smear), jeśli była robiona dawniej niż rok, zostanie pobrana teraz. To samo dotyczy szczepień - wszelkie zaległości zostaną uzupełnione.

Przygotowując się do ciąży, dobrze jest zorientować się w formalnościach takich jak maternity i parental leave. Te dwie rzeczy opiszę w późniejszych postach.

Warto również zorientować się w benefitach pracowych - jeśli je mamy - co nam w ramach tychże przysługuje, a jeśli takowych nie mamy - co zrobić, by je dostać (baaardzo się przydają...).

Jeśli macie uciążliwą pracę, w szkodliwych warunkach, wymagającą siły fizycznej, warto rozważyć jej zmianę. W Kanadzie nie praktykuje się tzw. "zwolnienia na ciążę" jak w Polsce. Kobiety w większości pracują od początku do niemal samego końca a zwolnienia, jeśli już są, to na kilka dni. 

Polecam bardzo fajny portal dla przyszłych i aktualnych rodziców:
http://www.babycenter.ca/c5112/before-you-begin-trying

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz